کود اوره فسفات چیست؟

کود اوره فسفات به فرم کریستالی محلول در آب است و برای رفع کمبود فسفر در گیاهان استفاده می شود.  این کود کاملا محلول در آب می باشد و قابلیت استفاده هم به صورت آبیاری و هم به صورت محلول پاشی با سمپاش را دارد. کودهای فسفره از کودهایی هستند که طیف قیمتی وسیعی در بازار دارند. این قیمت به دلیل تفاوت در خلوص و ماده اولیه سازنده است.این خلوص بالا در عناصر در بخش گلخانه ای و هیدروپونیک تاثیر چشمگیری دارد و همچنین جذب بسیار بالایی در زراعت و باغبانی را سبب می شود. به خصوص در محصولات صادراتی عدم وجود فلزات سنگین مانند کادمیوم و سرب از شروط اولیه می باشد.

مزایای کود اوره فسفات:

کود اوره فسفات نسبت به سایر کودهای فسفره مزایای بالایی دارد چرا که فرم نیتروژن آن اوره نیتراتی می باشد که قوی ترین نوع نیتروژن است و فرم فسفر آن نیز فسفات است که جذب بسیار بالایی دارد. همچنین کود اوره فسفات دارای پی اچ نزدیک به 2 است که کاملا اسیدی است. این اسیدیته می تواند در رفع گرفتگی لوله های آبیاری ناشی از رسوبات آب موثر باشد و همچنین در اقلیم ایران که عموما خاک و آب قلیایی ست باعث تنظیم پی اچ و جذب بهتر عناصر غذایی موجود در خاک توسط گیاه می شود. با استفاده از اوره فسفات شما دیگر نیازی به استفاده از اسید های مختلف ندارید و همزمان نیاز فسفر و نیتروژن گیاه را نیز برطرف کرده اید.

روش صحیح استفاده از کود اوره فسفات:

1.اوره فسفات را در روزهای خنک استفاده کنید تا اوره موجود در آن طی واکنش شیمیایی با هوای اطراف تبدیل به بخار اوره و پراکنده شدن نشود. در روزهای یخبندان هم به دلیل سخت بودن بافت خاک ترکیبات اوره ای وارد بافت خاک نمی توانند بشوند و از این رو بخشی از نیتروژن از دست می رود. بهترین حالت مصرف اوره فسفات در سیستم های آبیاری غرقابی یا بصورت پاششی زمانی ست که زمین تا حدودی مرطوب باشد برای مثال پس از بارندگی می توان برای پاشش اوره فسفات اقدام کرد.

2.در سیستم های آبیاری قطره ای می توانید به راحتی اوره فسفات را در مخزن ترکیب نمایید و به سیستم آبیاری تزریق کنید. به این شکل اوره و فسفر به شکل یکنواخت در بافت خاک نفوذ می کنند و بهترین بهره وری را خواهند داشت.

3 .در سیستم های آبیاری بارانی لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل اسیدی بودن اوره فسفات بهتر است در یک سوم زمان پایانی آبیاری اوره فسفات را به سیستم تزریق کنید و پس از اتمام کود دهی به مدت 10 دقیقه آب خالی را روی گیاهان بپاشید تا در برخی گیاهان که برگ های حساس تری دارند وجود عامل اسیدی باعث سوزش برگ ها نشود.

4.در روش محلول پاشی کود اوره فسفات سعی کنید قبل از مصرف کلی ابتدا روی بخش کوچکی از زمین تست کنید. برخی از گیاهان به ترکیبات نیتروژن و کودهای اسیدی حساس تر هستند. در صورت بروز حساسیت با رقیق تر کردن کود مشکل حل خواهد شد و در صورتی که حساسیتی دیده نشد می توانید تمام باغ یا زمین را محلول پاشی کنید.

چند نکته مهم درباره کود اوره فسفات:

  1. اوره فسفات غنی در فسفر:مزیت اصلی و دلیل تفاوت قیمت اوره فسفات با سایر کودهای اوره ای وجود درصد بالای فسفر در آن است. اما ترکیبات اوره فسفات به شکلی است که هر دو ماده را به شکل اسیدی در خود دارد و این موضوع باعث می شود که در نگاه کلی نسبت به مصرف جداگانه کود اوره، فسفر و اسید مقرون به صرفه تر باشد. ضمن اینکه مقدار مصرف کود اوره فسفات نسبت به کودهای فسفره مانند سوپر فسفات ها بسیار کمتر و اثر بخشی بسیار بیشتری دارد.

2- ناخالصی ها و استفاده نادرست از کود اوره فسفات می تواند به گیاهان آسیب برساند:
در برخی موارد شرکت های سودجو اقدام به تسویه کودهای فسفره مانند ترکیبات دی آمونیوم فسفات می کنند و آن را بعنوان اوره فسفات یا مونوآمونیوم فسفات به بازار عرضه می کنند. باید بگوییم که این ترکیبات به هیچ وجه شباهتی با ترکیبات اوره فسفات یا مونو آمونیوم فسفات اصل ندارند و دارای فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم هستند. اما قیمت بسیار پایین آنها که تا نصف قیمت کود اوره فسفات اصل می رسد باعث می شود برخی کشاورزان به خرید آن ترغیب شوند.

3- تجزیه اوره فسفات با باکتری ها:
ترکیبات آمونیاکی در خاک توسط باکتری های اکسید کننده به نیتریت تبدیل می شوند و پس از آن مجددا طی فرایند اکسیداسیون به نیترات تبدیل می شوند. این تبدیل و اکسید شدن آمونیاک و اوره را برای گیاهان قابل جذب می نماید.

4- کود اوره فسفات بر pH خاک تأثیر می گذارد:
در طی فرآیند نیتریفیکاسیون ، تعداد یون های هیدروژن آزاد (H +) در خاک افزایش می یابد که باعث ایجاد اسیدیته می شود. علاوه بر این ، وقتی گیاهان یون های آمونیوم (NH4 +) را جذب می کنند ، یون های هیدروژن را نیز در خاک آزاد می کنند.بنابراین باید با استفاده از ترکیباتی مانند کربنات کلسیم مؤثر (ECC) برای خنثی کردن اسیدیته اضافی دقت شود.

5- تولید محصول سالم به کیفیت بستگی دارد ، نه به مقدار:
در برخی موارد مشاهده می شود که به دلیل ارزان بودن کودهای اوره یا سوپر فسفات ها کشاورزان به مصرف این کودها روی می آورند اما از آنجا که بازدهی این کودها طولانی مدت و کمتر از میزان مصرف است کشاورزان مجبور به مصرف بیشتر می شوند تا جایی که برای هر هکتار تا 300 کیلو از انواع کودهای اوره یا فسفر استفاده می کنند. این مشکل موضوعی ست که باعث آلوده شدن و مسمومیت زمین های کشاورزی در سال های احیر شده است. استفاده از کودهای با کیفیت و خلوص بالا در نگاه اول شاید مقرون به صرفه نباشد اما در یک حساب ساده متوجه می شوید بسیار به قیمت تر است.

چرا اوره فسفات به صرفه تر است؟

برای اثبات این موضوع بک فرمول ساده را برایتان می آوریم : یک زمین 1 هکتاری را در نظر بگیرید که میخواهیم کودهای اوره، فسفر و تنظیم کننده خاک را در آن مصرف کنیم. حالا مقدار مصرف این کودها بصورت جدا و اوره فسفات را باهم مقایسه می کنیم.
300 کیلو سوپرفسفات+100 کیلو اوره+10 لیتر اسید فسفریک در هکتار = قیمت؟؟؟ (دیر جذب)
20 کیلو اوره فسفات در هکتار = قیمت (زودجذب)

نقش اوره فسفات در ذرت:

یکی از کودهای مهم در بحث ذرت اوره فسفات است. عدم تامین فسفر برای ذرت در مراحل اولیه رشد باعث بنفش شدن رنگ برگ ها و توقف رشد اولیه می شود. همچنین عدم مصرف و تامین کود فسفر قبل از گلدهی (کلاله) ذرت باعث کاهش سایز ذرت و تعداد محصول در شاخه ها می شود. همچنین در ذرت علوفه ای مصرف نیتروژن و فسفر باعث افزایش قد و قطر ساقه ها می گردد.

نقش اوره فسفات در برنج و گندم:

افزایش باردهی برنج و گندم به عنوان کالاهای استراتژیک از دیرباز مورد توجه بوده و با توجه به مشکلات آبی سال های اخیر که بصورت جهانی گسترده است میزان تولید محصول در هکتار نقش تعیین کننده ای در موفقیت کشاورز دارد. مصرف اوره فسفات در استان های جنوبی کشور مانند خوزستان، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان و … که خاک های قلیایی دارند به شدت توصیه می شود. این کود باعث افزایش پاجوش، افزایش طول خوشه و پر شدن دانه می گردد و از نظر حجم و تناژ تا 30 درصد افزایش محصول را مشاهده کرده ایم.

نقش اوره فسفات در ارقام پر گل جالیزی :

در ارقام پر گل گیاهان جالیزی مانند خیار، گوجه و … مشکل ریزش گل می تواند بر اثر کمبود و عدم تامین به موقع عنصر فسفر باشد. با استفاده از کود اوره فسفات در زمان مناسب و قبل گلدهی می توان تا حد چشمگیری از ریزش گل و ضعف گیاه جلوگیری کرد.

نقش اوره فسفات درختات میوه:

درختان میوه در ابتدای فصل رشد و بهار بیشترین نیاز به نیتروژن و فسفر را دارند. فرض کنید صبح از خواب بیدار می شوید و حسابی گرسنه هستید و تنها چیزی که میخواهید یک صبحانه عالی ست. همین شرایط برای درختان بعد از خواب زمستانه وجود دارد. پس با تامین نیازهای کلی گیاه به خصوص نیتروژن و فسفر می توانیم استارت اولیه گیاه را به خوبی محیا کنیم.

نقش اوره فسفات در نهال :

ترکیب اوره فسفات به مقدار کم با هیومیک اسید در خاک های شور و قلیایی یک غذای بسیار عالی برای نهال است. مشکل خشک شدن بسیاری از نهال ها پس از کشت عدم تطبیق ریشه با خاک اطراف است چرا که به دلیل تنش جابجایی گیاه توان مقابله با استرس های بوجود آمده را ندارد اما با استفاده از کودهای هیومیک اسید و فسفر تا حد زیادی می توانیم جلوی تنش را گرفته و به نهال در توسعه ریشه در خاک کمک کنیم.

کود اوره فسفات برای سبزیجات روی خاک های آهکی:

اگر در مناطقی با آب یا خاک آهکی سبزی کاری می کنید باید به اهمیت مصرف اوره فسفات توجه کنید. طبق تحقیقات بسیاری در کشورهای مختلف و مناطق مختلف ایران مصرف اوره فسفات اصل تاثیر قابل توجهی در افزایش شاخه های جانبی، پهن شدن سطح برگ و افزایش قطر ساقه ها داشته است. این موضوع در کنار افزایش سرعت رشد می تواند کمک زیادی به سود دهی شما در کشاورزی داشته باشد.

اوره فسفات و پسته:

پسته عموما در استان هایی کشت می شود که خاک شور و آهکی دارند. از این رو به دلیل اسیدی بودن اوره فسفات می توان آن را بهترین گزینه برای تامین فسفر دانست. در ارقام پر گل پسته نیز تامین فسفر می تواند در کاهش میزان پوک شدن پسته ها تاثیر مثبت داشته باشد و همچنین تامین فسفر باعث ماندگاری پوندها یا جوانه های پسته برای سال آینده می گردد.

کود اوره فسفات یا دی آمونیوم فسفات:

سوالی که بسیاری کشاورزان می پرسند این است که چرا اوره فسفات مصرف کنیم؟ تفاوت آن با دی آمونیوم فسفات چیست؟ جواب بسیار ساده است. دی آمونیوم فسفات یک کود دیر جذب است و در زمین های کشاورزی بین 1 تا 2 سال زمان لازم است تا در خاک جذب شود. از این رو در مقاطع حساسی مانند گل دهی با رشد اولیه نمی توان میزان فسفر تامین شده برای خاک را محاسبه کرد. در درجه دوم اوره فسفات دارای خلوص بسیار بالاتر و جذب بسیار قوی تر است که باعث می شود مقدار مصرف آن یک دهم کودهای دی آمونیوم فسفات باشد و اثر گذاری آن چندین برابر و در فرمول محاسبه قیمتی که نوشتیم قیمت آنها نیز چندان تفاوتی با هم ندارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *